Awaria Przelewy24! Pracujemy nad przywróceniem szybkich płatności. Prosimy o składanie zamówień z przelewem tradycyjnym numer konta: 08 1870 1045 2078 1073 7338 0001 lub skontaktowanie się z nami w celu przesłania linku do szybkich płatności na e-mail easycandle.pl@gmail.com. Przepraszamy za niedogodności.

Szukaj w poradniku

Q&A czyli najczęściej zadawane pytania - CLP karty charakterystyki

Kategorie : Nowości
star
star
star
star
star

Cześć! Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w tematyce świec od strony chemicznej, legalnej i bezpiecznej sprzedaży świec.

Co to jest kompozycja zapachowa? 
Kompozycja zapachowa to nic innego jak olejek zapachowy. Olejki zapachowe są to mieszaniny chemiczne zawierające złożony skład chemiczny. 

Jakie są wymogi prawne aby sprzedawać świece? Jakie obowiązki ma osoba tworząca świece? 

  • Producent musi spełnić kilka wymogów aby sprzedawać świece: 
  • Producent musi ocenić bezpieczeństwo świec pod kątem ich charakterystyki spalania, tj. wielkość płomienia, potencjalne źródła wtórnego zapłonu (np. materiałów, powłok i dekoracji) i stabilności. 
  • Producent ma obowiązek ciągłego monitorowania swoich produktów z okresowym, losowym badaniem swoich świec z każdej partii oraz odpowiednio udokumentować takie testy. 
  • Producent musi wykonać klasyfikację CLP dla każdego ze swoich produktów, odpowiednio je oznakować oraz posiadać kartę charakterystyki jeżeli planuje sprzedawać swoje wyroby np. do sklepów. 
  • Każda ze świec musi posiadać tzw. „etykietę bezpieczeństwa” 
  • Na każdym produkcie powinien znaleźć się numer partii. 
  • Każdy producent powinien posiadać dokumenty techniczne. Takimi dokumentami mogą być; Opis oraz formulacja produktów, ewidencja zakupu surowców i sprzedaży wyrobów gotowych, karty charakterystyki, klasyfikacja CLP, etykiety oraz opakowania, ewidencja testów bezpieczeństwa, rejestr numeru partii. 
  • Przejrzyste i ogólnodostępne informacje na temat podmiotu sprzedającego, tj. nazwa firmy, adres, numer telefonu.
    producent* - ten kto wytwarza jakiś towar - nie tylko osoba posiadająca działalność.

Jakie dokumenty powinnam/powinienem mieć jeżeli chce zacząć sprzedawać świece? 

  •  Kartę charakterystyki, jeżeli decydujemy się na sprzedaż np. sklepów, kwiaciarni, hoteli. 
  •  Klasyfikację oraz etykietę CLP 
  •  Rejestr numeru partii 
  •  Ewidencję testów bezpieczeństwa oraz charakterystyki spalania świecy

Co to jest bezpieczne stężenie?
Jest to stężenie nieprzekraczające progu klasyfikującego danej mieszaniny jako niebezpiecznej ze względu na właściwości zdrowotne lub fizyczne. 

Czym jest próg klasyfikacyjny?
Jest to bezpieczne stężenie mieszaniny, które nie wpływa na właściwości zdrowotne lub fizyczne.

Co to jest CLP i do czego służy?
Jak możemy wyczytać na stronie ECHA: „Jednym z najważniejszych celów CLP jest ustalenie, czy dana substancja lub mieszanina wykazuje właściwości pozwalające zaklasyfikować ją jako stwarzającą zagrożenie.

Co to jest mieszanina? 
Mieszanina lub roztwór składający się z co najmniej dwóch substancji chemicznych. Świeca jest określana jako mieszanina ponieważ zawiera w sobie mieszaninę różnych substancji chemicznych. Zazwyczaj jest to mieszanina wosku, olejku zapachowego oraz barwnika. 

Co to jest certyfikat IFRA i jak z niego korzystać?
IFRA to Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Zapachów (ang. International Fragrance Association), które opracowuje „standardy IFRA”. Standardy te są uznawane na całym świecie w zakresie bezpiecznego stosowania składników zapachowych. Przestrzeganie standardów IFRA jest obowiązkowe tylko dla członków IFRA, a certyfikaty tworzy się tylko dla skoncentrowanych olejków zapachowych po to aby określić max. bezpieczne stężenie danego olejku dla produktu końcowego. Zgodność z IFRA jest ogólnie uznawana za dobrą praktykę i większość producentów stosuje się do ich wytycznych, udostępniając na rynek bezpieczne produkty zapachowe. Certyfikat IFRA jest tworzony indywidualnie dla każdego olejku zapachowego i możemy na nim znaleźć 12 kategorii z określonymi maksymalnymi stężeniami bezpiecznymi. Każda kategoria ma określoną grupę produktów, która jej podlega. Czyli np., jeżeli dyfuzor zapachowy jest w kategorii 10A i patrzymy na dokument IFRA, który mówi nam, że max. dozwolone stężenie dla danego olejku w tej kategorii jest 15%, wtedy chcąc się stosować do wytycznych IFRA, możemy maksymalnie użyć stężenia 15% w dyfuzorze. 

kategorie produktów istotne dla naszej branży:  
Kategoria 9 – Mydło w kostce, mydło w płynie. 
Kategoria 10A – Dyfuzory zapachowe. 
Kategoria 10B – Spraye do pomieszczeń, odświeżacze powietrza w sprayu. 
Kategoria 12 – Świece. 

Czy każdy sprzedający świece musi zrobić klasyfikację CLP świecy? 
Tak, każda osoba produkująca mieszaninę chemiczną (świecę) stworzoną z substancji zaklasyfikowanych jako zagrożone, ma obowiązek wykonać klasyfikację CLP dla tej mieszaniny aby ustalić potencjalne zagrożenia. Tylko i wyłącznie w przypadku produkcji świec bezzapachowych wykonanych z samego wosku, nie ma potrzeby tworzenia klasyfikacji CLP. 

Po co robić klasyfikację świec? 
Klasyfikację CLP wykonuje się po to aby określić potencjalne zagrożenia wynikające z użytkowania danej świecy. Wykonanie klasyfikacji CLP jest obowiązkowe i dotyczy każdego wytwórcy wyrobów chemicznych, niezależnie od skali produkcji.

Jak sprawdzić czy świeca jest bezpieczna?
Aby określić bezpieczne stężenie olejku w świecy potrzebne jest wykonanie klasyfikacji CLP. Jeżeli nie potrafimy określić bezpiecznego stężenia samodzielne, należy zlecić ją osobie zajmującej się tym profesjonalnie. 

Co jeżeli przekroczę bezpieczne stężenie/próg klasyfikacyjny?
Zakładając, że olejek przy tym stężeniu nie przekracza progu klasyfikującego danej mieszaniny w kategorii nie zezwalającej na sprzedaż danego produktu dla ogółu społeczeństwa, mieszaninę trzeba będzie zgłosić do ośrodka zatruć i tym samym umieścić kod UFI na karcie charakterystyki oraz etykiecie CLP. Zazwyczaj kompozycje powyżej progu będą sklasyfikowane w kategorii uczulającej. Zapraszamy do konsultacji https://laboratorium-swiec.pl/ .

Co muszę zrobić gdy chce dodać 10% zapachu a próg klasyfikacyjny wynosi 2%? 
Zakładając, że olejek przy tym stężeniu nie przekracza progu klasyfikującego danej mieszaniny w kategorii nie zezwalającej na sprzedaż danego produktu dla ogółu społeczeństwa, w tym wypadku można użyć 10% stężenia olejku w świecy i będzie wymagane umieszczenie odpowiednich oznaczeń na etykiecie CLP oraz wykonanie powiadomienia do centrum zatruć i tym samym umieszczenie kodu UFI na karcie charakterystyki oraz etykiecie CLP.

Do czego jest potrzebna karta charakterystyki świec?
Dokument ten jest przede wszystkim przeznaczony do użycia w miejscu pracy, ponieważ jest źródłem informacji o zagrożeniach, zarówno dla pracodawców jak i pracowników, oraz źródłem porad dotyczących bezpiecznego stosowania produktu. 

Czy każdy potrzebuje karty charakterystyki?
Nie, karta charakterystyki jest wymagana w przypadku kiedy sprzedajemy swoje produkty np. do sklepów, kwiaciarni, hoteli itp. Może być również wymagana przez firmy przewozowe w momencie rozbicia mieszaniny chemicznej w transporcie. 

Czy jeżeli mam klasyfikację na świece o danym zapachu czy muszę robić kolejną jeżeli chce zrobić ją z barwnikiem?
Tylko i wyłącznie jeżeli barwnik jest substancją bądź mieszaniną zaklasyfikowaną jako zagrożona. 

Czy potrzebna jest karta charakterystyki do tabliczek zapachowych do szafy? 
Tak, jeżeli planujemy sprzedawać swoje produkty do sklepów, hoteli, itp. 

Czy potrzebuję karty charakterystyki i CLP jeżeli robię świece bez zapachu? 
Nie, pod warunkiem, że nie używamy w tej świecy barwnika który jest zaklasyfikowany jako zagrożony.

Co muszę zrobić aby sprzedawać świece do masażu? 
Świece do masażu mogą podlegać pod regulacje dotyczącego kosmetyków albo pod rozporządzenie CLP. Wszystko zależy od ogólnej prezentacji produktu, oświadczenia dotyczącego produktu i składników. Ocena produktu powinna być dokonywana indywidualnie dla każdego przypadku, biorąc pod uwagę wszystkie cechy produktu. 

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczącego produktów kosmetycznych „produkt kosmetyczny” oznacza każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała. 

Produkt, na przykład wosk, którego zadaniem jest jedynie wspomaganie masażu, nie będzie wchodzić w zakres rozporządzenia dotyczącego kosmetyków. Jednakże produkt, np. wosk lub olej o wyłącznym lub głównym przeznaczeniu kosmetycznym, takim jak ochrona skóry, nawilżanie, odżywianie lub perfumowanie, który może być stosowany do masażu, będzie wchodził w zakres rozporządzenia dotyczącego kosmetyków. 

Czy jeżeli używam barwników do świec muszę mieć oddzielną dokumentację do każdego koloru? 
To zależy czy barwniki są zaklasyfikowane jako niebezpieczne. Jeżeli nie są, wtedy wystarczy jeden dokument dla wszystkich kolorów.

Jak przyczepić CLP do świecy wolnostojącej?
Można ją umieścić np. na opakowaniu zewnętrznym, na opasce papierowej albo przykleić bezpośrednio na świecę.

Czy do zrobienia klasyfikacji potrzebne są jakieś szkolenia czy mogę to zrobić sama?
Według rozporządzenia REACH nie ma określonych kwalifikacji uprawniających do wykonania karty charakterystyki oraz klasyfikacji CLP. Klasyfikację CLP można wykonać samemu jeżeli posiadamy wystarczającą wiedzę w tym zakresie. Jeżeli takiej wiedzy nie posiadamy trzeba będzie ukończyć odpowiednie szkolenie. 

Które składniki decydują o tym, że bezpieczne stężenie będzie niskie? 
Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Każdą substancję zawartą w danej mieszaninie trzeba ocenić indywidualnie i dopiero wtedy można określić stężenia zaklasyfikowane jako bezpieczne.

Czy karta charakterystyki jest konieczna kiedy sprzedaje świece np. na Vinted, Allegro?
Może się tak zdarzyć, że platforma sprzedażowa zażąda od producenta kartę charakterystyki i wtedy mamy obowiązek taki dokument przedstawić.

Jak zrobić kartę charakterystyki?
Wykonanie karty charakterystyki należy zlecić osobie zajmującej się tym zawodowo albo posiadającej wystarczającą wiedzę aby taki dokument stworzyć. Na przykład możesz skorzystać z usług: https://laboratorium-swiec.pl/

Jaka jest cena wykonania karty charakterystyki?
Cena za wykonanie takiej usługi waha się w granicach 250 zł – 500 zł za jedną kartę.

Kiedy nie jest konieczne wykonanie karty charakterystyki dla świecy z barwnikiem? 
Jeżeli świeca jest wykonana tylko i wyłącznie z wosku oraz barwnika który nie jest zaklasyfikowany jako niebezpieczny. 

Jak powinno wyglądać prawidłowe CLP? 
Sprawdź nasz artykuł -> Klik: CLP

Czy każda świeczka musi posiadać informację dot. Bezpiecznego użytkowania?
Tak, jest to wymóg prawny.

Czy przy bezpiecznym stężeniu olejku wszystkie świece pachną dość intensywnie?
Nie, każdy olejek zapachowy ma inny skład chemiczny i dlatego należy wykonać dokładne testy różnych stężeń w wosku aby określić satysfakcjonującą intensywność zapachu.

Gdzie sprawdzić czy barwnik jest niesklasyfikowany i co to oznacza?
Sekcja 2.1 w karcie charakterystyki, jeżeli widnieje informacja "Mieszanina nie została zaklasyfikowana jako niebezpieczna...". Oznacza to że nie wpływa na klasyfikacje świecy, w związku z tym nie jest w niej ujmowana.

Czy jeżeli użyje barwnika niesklasyfikowanego + wosk potrzebna jest klasyfikacja?
Nie jest wymagana, wystarczy sama etykieta ostrzegawcza.

Czy barwniki sklasyfikowane wpływają na mieszaninę?
Zdarzają się przypadki barwników sklasyfikowanych które w niskim stężeniu nie wpływają na klasyfikacje świecy. Często zdarzają się również barwniki, które posiadają jednakowy skład więc oddzielna klasyfikacja nie jest konieczna. Każdy przypadek należy rozpatrzeć indywidualnie.

Masz pytanie, które nie pojawiło się wyżej? Dołącz od naszej grupki wsparcia o tematyce świecowej i zadaj pytanie oznaczając Laboratorium Świec. 

Link do grupy: Świece sojowe - wszystko o świecach i woskach naturalnych | Facebook

Autor artykułu: Julia Kreyser Laboratorium świec 

Używając kart charakterystyki kompozycji zapachowych marki EasyCandle otrzymujesz zniżkę w wysokości 20% na usługi firmy Laboratorium świec.

Udostępnij tę treść

Zaloguj się, aby ocenić ten produkt

Ładowanie...