Awaria Przelewy24! Pracujemy nad przywróceniem szybkich płatności. Prosimy o składanie zamówień z przelewem tradycyjnym numer konta: 08 1870 1045 2078 1073 7338 0001 lub skontaktowanie się z nami w celu przesłania linku do szybkich płatności na e-mail easycandle.pl@gmail.com. Przepraszamy za niedogodności.

Szukaj w poradniku

Jak zrobić samodzielnie świecę sojową w pojemniku? Poradnik dla początkujących

Kategorie : Nowości
star
star
star
star
star

Cieszymy się, że chcesz zacząć przygodę z produkcją świec i zgłębić wiedzę na ten temat. Pokażemy Ci jak zrobić świece zalewaną krok po kroku. Jeżeli chcesz nauczyć się robić świece wolnostojące zapraszamy Cię do następnego wpisu. Jeśli jeszcze nas nie znasz, bardzo nam miło Cię widzieć! Jesteśmy EasyCandle, w naszym sklepie dostaniesz wszystko, czego dusza zapragnie do robienia świec DIY w domu! 

O tworzeniu świec bez ściemy! 

Może Ci się wydawać, że zrobienie świecy w warunkach domowych to bardzo prosta sprawa. Niestety na swojej drodze, możesz napotkać wiele przeszkód. Produkcja świec to przede wszystkim TESTOWANIE. Jeżeli widzisz w sieci poradnik, w którym autor dodaje olejek zapachowy w kroplach lub topi wosk w kuchence mikrofalowej – UCIEKAJ! Pokażemy Ci, jak w prawidłowy sposób wykonać świece w domu, unikając podstawowych błędów. Jeżeli nie chcesz samodzielnie komponować swojej pierwszej świecowej wyprawki, możesz skorzystać z gotowych zestawów do robienia świec. KLIKNIJ TUTAJ!

Wosk sojowy - możesz pomyśleć, że jest jeden, uniwersalny i wszystko z niego wyjdzie pięknie... A co, jeśli powiemy Ci, że tylko w naszym asortymencie oferujemy ponad 35 różnych wosków świecowych i każdy z nich jest inny? 

Zaczynając od zastosowania po temperatury pracy, przyjmowanie zapachów oraz wiele innych, na pierwszy rzut oka wydających się mało znaczących drobiazgów. Dlatego zawsze powtarzamy, nie każdy musi się lubić z danym woskiem. Jedna osoba może go kochać inna nienawidzić, a to dlatego, że każdy ma inne oczekiwania. Kolejną sprawą, która traci sen z powiek twórcom świec, nie tylko początkującym ale i zaawansowanym  jest dobór knota. Na odpowiednie spalanie świecy ma wpływ wiele czynników, takich jak, rodzaj wosku, zawartość kompozycji zapachowych, barwników, kształt świecy lub naczynia itd. Dlatego, nie martw się, jeżeli Twoje pierwsze próby wypalania świecy nie będą idealne. 

Postaramy się jak najbardziej szczegółowo przedstawić krok po kroku, jak wykonać świece sojową.

Bądź cierpliwy i testuj. Trzymamy za Ciebie kciuki!  
EasyCandle Team

Podstawowa wiedza.

Czym jest świeca? Świece to mieszaniny chemiczne na nośniku (knocie). Nawet jeżeli tworzysz świece sojowe z naturalnego wosku nie jest to zabawa i nie jest dla przeznaczona dla dzieci. Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, musisz być pod nadzorem osoby dorosłej.

Czym są olejki zapachowe? Kompozycje zapachowe to mieszaniny chemiczne zawierające złożony skład chemiczny, mogą uczulać oraz działać drażniąco na skórę. Chociaż są syntetyczne są całkowicie bezpieczne w produkcji świec. Pamiętaj, aby kompozycje były ze sprawdzonych źródeł oraz miały dostępną dokumentację do wglądu.

Jaki wosk wybrać na początek? Najmniej wymagające woski do świec zalewanych to: Kerasoy Container, Ecosoya Classic, Ecosoya CB-135, Ecosoya CB-Advanced, NatureWax C-6.
Woski które są trochę bardziej wymagające: GoldenWax Y50, NatureWax C-3, GoldenWax S41, Kerawax 1163, GoldenWax 464. LINK DO WOSKÓW, KLIK!

Ile waży litr wosku sojowego? 1 litr wosku nie jest równy 1 kilogramowi.
1 Litr wosku waży około 900 gramów = 1 Kilogram to około 1,1 litra.
Podobnie jest z olejkami zapachowymi:
1 ml olejku będzie się wahała od 0,75 do 1,1 grama
10 ml = od 7,5 do 11 gramów w zależności od gęstości kompozycji zapachowej.
Dlatego wszystko odmierzamy wagowo! Nie mieszaj jednostek. Pamiętaj, że różne kompozycje mieszają się inaczej z woskiem. Potrzebują różnego czasu mieszania oraz temperatury, aby dokładnie się z nim połączyć. Kompozycje zapachowe to mieszaniny chemiczne, posiadają różne składniki i gęstości, przez co mogą łączyć się z woskiem w różnych temperaturach. Dotyczy to również barwników. Więc nie ma czegoś takiego, jak jedna temperatura dodania olejków zapachowych. Mogą być również takie kompozycje, które nie będą się chciały wcale połączyć z danym woskiem lub w danym stężeniu (będą wtedy tworzyły różne niechciane struktury wosku).

Zawsze zapoznaj się ze specyfikacją wosku oraz kompozycji zapachowej przed rozpoczęciem pracy. 

Lista produktów potrzebnych do wykonania świecy zalewanej w pojemniku.

  1. wosk sojowy lub inny wosk naturalny/parafina
  2. knot bawełniany lub drewniany (dla początkujących polecamy knoty bawełniane zaimpregnowane, gotowe do użycia. Knoty drewniane są dużo bardziej wymagające)
  3. mocowania do knota np. piankowe lub żelowe kropki kleju, pistolet na gorąco
  4. topielnik, naczynie do topienia wosku w kąpieli wodnej (może być dedykowany metalowy topielnik/dzbanek, możesz również wykorzystać czysty słoik po przetworach lub metalowy rondelek)
  5. stabilizator do knota
  6. mieszadełko do wosku
  7. pojemnik do zalania świecy odporny na ciepło (szklany, metalowy) 
  8. termometr szpilkowy
  9. waga jubilerska
  10. nożyczki
  11. olejek zapachowy 
  12. rękawiczki lateksowe
  13. ręcznik papierowy
  14. niewielki garnek z wodą (tak, aby topielnik (punkt 4) zmieścił się w środku)
  15. kuchenka
    opcjonalnie: barwniki do świec, blaszki do knota drewnianego.

W przykładzie wykonaliśmy świecę sojową z wosku Kerasoy Container o wadze 180 gramów z 5% stężeniem zapachu.

Krok 1

Przygotuj miejsce pracy blisko kuchenki, zabezpiecz miejsce pracy ręcznikiem papierowym w przypadku rozlania kompozycji lub wosku.
Do niewielkiego garnka wlej wodę (ok. 1/3 pojemności) i doprowadź ją do wrzenia, jednak nie pozwól by gotowała się zbyt mocno.

WAŻNE: Topielnik powinien być zanurzony maksymalnie do połowy w wodzie. Wody w garnku nie może być zbyt dużo, woda nie może dostać się do topielnika z woskiem!

Przygotuj 171 gramów wosku. Odważoną porcję wosku nasyp do topielnika i umieść go w kąpieli wodnej. 

PRZYPOMNIENIE: Pamiętaj, każdy wosk ma inną temperaturę pracy! Sprawdź specyfikację wosku w opisie lub na opakowaniu.

WAŻNE: Nie rozpuszczamy wosku bezpośrednio na ogniu, w piekarniku lub mikrofali! Wpływa to na jakość wykonanej świecy. Najlepszą metodą w warunkach domowych jest kąpiel wodna.
Jeżeli pracujesz w kuchni, upewnij się, że kompozycje zapachowe nie mają styczności z jedzeniem lub akcesoriami kuchennymi. Skoncentrowane kompozycje zapachowe mogą być toksyczne po spożyciu. Zadbaj o wentylację pomieszczenia.

Krok 2 

Delikatnie mieszaj wosk od czasu do czasu, pilnując przy tym temperatury. Zalecana temperatura podgrzewania wosku KeraSoy Container to: 65-70˚C.
W trakcie, gdy wosk rozpuszcza się w kąpieli wodnej przygotuj słoik pod zalewanie świecy. 
Kropkę klejącą odklej od paska, a następnie dociśnij do blaszki z knotem. Oderwij folię z drugiej strony pianki klejącej. Przyklej knot na środku dna słoika i mocno dociśnij za blaszkę. Przełóż knot przez dziurkę w stabilizatorze i wyśrodkuj go. 

WAŻNE: Pamiętaj o termometrze - temperatury podgrzewania wosku są bardzo ważne. Pilnuj, aby nie przekroczyć zalecanej temperatury podgrzewania wosku. Postaraj się go nie przegrzać.

Krok 3

Gdy wosk całkowicie się rozpuścił i osiągnął temperaturę około 65-70˚C wyjmij topielnik z kąpieli wodnej. Wytrzyj go ręcznikiem papierowym z pozostałości wody. Woda nie może dostać się do wosku podczas zalewania. Poczekaj, aż temperatura delikatnie spadnie do ok. 60˚C.

Krok 4

Załóż rękawiczki ochronne i/lub odzież ochronną. Umieść topielnik z woskiem na wadze i naciśnij przycisk TARE .Waga musi pokazywać 0,0.

Wlej 9 gramów kompozycji zapachowej do wosku i dokładnie wymieszaj mieszadełkiem ok. 2-3 minuty. Nie mieszaj zbyt szybko aby nie napowietrzyć wosku.

Możesz również zważyć kompozycję zapachową w innym naczyniu np. kieliszku, a następnie przelać ją do wosku.

* Jeżeli chcesz dodać barwnik, możesz to zrobić jeszcze w trakcie kąpieli wodnej lub w trakcie dodawania zapachu. Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością barwnika. Zbyt duże stężenie barwnika jest najczęstszym czynnikiem złego wypalania świecy.  
Zacznij od naprawdę małej ilości barwnika (wielkość ziarenka ryżu). Dodaj odrobinę barwnika i dokładnie wymieszaj.
Aby sprawdzić czy odcień jest zadowalający upuść krople wosku na ręcznik papierowy i odczekaj chwilę. Jeżeli odcień nie jest dla Ciebie satysfakcjonujący dodaj większą ilość barwnika.
WAŻNE: Sprawdź specyfikacje barwnika, barwniki mają również maksymalne stężenie, które możemy dodać do wosku. Stężenie barwnika liczymy tak samo jak stężenie kompozycji zapachowych.

Ile % kompozycji możesz użyć znajdziesz w opisie wosku oraz kompozycji. Te dane mogą się od siebie różnic. Jeżeli w opisie wosku umieszczona jest informacja max. 12% nie oznacza że tyle kompozycji możemy dodać i tyle jest w stanie przyjąć wosk. Na rynku są dostępne kompozycje których wystarczy dodać 1-2% i są bardzo wyczuwalne. Kieruj się również własnymi preferencjami, jeżeli nie lubisz mocnych zapachów dodaj o połowę mniej kompozycji niż zalecane dozowanie. 

Pracując z kompozycjami zapachowymi zadbaj o dobrą wentylację pomieszczenia. Uchyl okno, pamiętaj aby nie robić przeciągu ponieważ może to wpłynąć na zastyganie świecy. Najlepsza temperatura w pomieszczeniu to ok. 18-22˚C.  

Przykładem obliczeń jest świeca w słoiku o wadze 180 gramów i stężeniem zapachu 5%.

Jak obliczyć zawartość zapachu? 

100%  -  180 gramów
5%     -   x gramów zapachu 

 180 g x 5% 

——————  = 9 gramów zapachu 

     100% 

180 gramów świecy - 9 gramów zapachu = 171 g wosku. 
Podsumowując, aby wykonać świece o wadze 180 g i stężeniu zapachu 5%.
Potrzebujemy 9 gramów zapachu oraz 171 gramów wosku. 

WAŻNE: Kompozycje zapachowe dodajemy jeszcze w topielniku. Nigdy po zalaniu wosku do pojemnika. Wtedy nie mamy pewności, że wosk z zapachem dokładnie się połączył. Dodatkowo przez to mogą powstać nieestetyczne ślady mieszania na pojemniku. 

Krok 5

Ustaw słoiczek do zalewania w bezpiecznym miejscu, tak aby świeca mogła spokojnie zastygać. Upewnij się, że knot jest wyśrodkowany, a temperatura wosku osiągnęła ok. 50-60˚C . Jeśli tak, możesz przejść do powolnego zalewania. 

Pamiętaj, aby nigdy nie zalewać pojemnika po same brzegi, knot musi wystawać ponad tafle wosku, a słoiczek zakręcać się/ pokrywka domykać się. 

Świecy po zalaniu najlepiej nie przemieszczać, aż do całkowitego zastygnięcia wosku. 

WAŻNE: Świeca powinna zastygać w temperaturze pokojowej od kilku do kilkunastu godzin w zależności od wosku. Nie przemieszczaj świecy podczas zastygania. 

Po wylaniu całego wosku z topielnika, wytrzyj go dokładnie ręcznikiem papierowym. Jeżeli wosk zdążył zastygnąć, rozpuść ponownie resztki wosku i dokładnie wyczyść ręcznikiem. 

Tłusty osad możesz umyć płynem do naczyń i gorącą wodą. Pamiętaj, aby nie wlewać wosku do kanalizacji, grozi to zapchaniem rur. Nie używaj również zmywaków kuchennych, których używasz do naczyń.

Krok 6

Po całkowitym zastygnięciu wosku przytnij knot na około 0,5 cm nad taflą wosku. Dopiero po odczekaniu 48h od zalania, możesz przystąpić do pierwszego palenia świecy. Jeżeli chcesz, aby Twoja świeca pięknie pachniała podczas palenia, pozostaw ją na ok. 14 dni pod przykryciem.

PAMIĘTAJ: Jeżeli odpalisz świece zanim wosk całkowicie zastygnie, świeca będzie wypalała się nieprawidłowo. 

PORADY:

Jak wykonać testy palenia świecy? Testy palenia możesz rozpocząć dopiero po 48h od zalania świecy. Świece palimy ok. 3h i sprawdzamy, czy dany knot wypalił nam całą średnicę świecy.
Jeżeli nie: oznacza to, że świeca tuneluje i dobieramy większy knot.
Jeżeli tak: sprawdzamy basen, czyli część roztopionego wosku w świecy. Prawidłowy basen powinien mieć ok. 1-2 cm wysokości.

Jak palić świece sojową? Oto najczęściej praktykowane zasady:
1. Palenie świecy sojowej powinno trwać, aż do rozpuszczenia całej wierzchniej tafli wosku. Palenie świecy powinno trwać maksymalnie 3 godziny. Jeżeli świeca będzie paliła się zbyt krótko, powstanie efekt tunelowania. Wosk przy ściankach pojemnika nie rozpuści się i świeca posłuży Ci o wiele krócej lub przestanie się palić. Jeżeli świeca będzie paliła się zbyt długo, knot przechyli się i zatopi w basenie.
2. Pierwsze palenie świecy możesz rozpocząć dopiero po upłynięciu ok. 48h od jej wykonania. Świece zapachowe najlepiej palić po około 14 dniach.
3. Przed kolejnym paleniem świecy delikatnie skróć nadpalony knot. Jeżeli powstał grzybek, obetnij go.
4. Nie wypalaj świecy do końca, jeżeli pojemnik jest z cienkiego szkła. Pozostaw kilka milimetrów wosku na dnie, zminimalizuje to ryzyko pęknięcia naczynia.
5. Jeżeli używasz dekoracji typu susz kwiatowy, usuń go przed rozpoczęciem palenia. 
6. Pamiętaj, aby nie zostawiać świecy bez dozoru. Zwróć uwagę, czy świeca stoi w bezpiecznej odległości od materiałów łatwopalnych, dzieci oraz zwierząt.
7. Nie umieszczaj świecy w przeciągu.
8. Nie pal zimnej świecy, przyniesionej z zewnątrz. Poczekaj, aż nabierze temperatury pokojowej.

Moja tafla wosku wygląda brzydko, co zrobić? Jeżeli Twoja tafla świecy wygląda brzydko, popracuj kolejnym razem nad temperaturami. Sprawdź również czy stężenie zapachu było odpowiednie oraz czy wosk został prawidłowo wymieszany z olejkiem. Małych błędów po drodze może być wiele, np. zły pomiar temperatury. Jednak są dwa sposoby, aby to szybko naprawić. Po pierwsze dolewka: po całkowitym zastygnięciu świecy dolewamy ok 2-3 mm wosku tworząc nową taflę wosku. Po drugie: rozpuszczamy taflę świecy opalarką/suszarką - pamiętaj jednak, że nie każdy wosk lubi się z tą metodą i może ona jeszcze bardziej zaszkodzić.

Białe plamki na świecy, co to? Białe plamki na wosku nazywane są frostingiem, powstają podczas zastygania wosku. Jest to naturalny element świec wykonanych z wosków naturalnych. Jeżeli chcesz zminimalizować ryzyko ich powstawania, pilnuj aby świeca nie zastygała w przeciągu oraz zimnym pomieszczeniu, używaj jakościowych barwników oraz wosków.

Na ściankach świecy pojawiły się nieestetyczne plamy, co zrobić? Prawdopodobnie wosk odkleił się od ścianek naczynia, nie jest to żaden błąd ani wada świecy, jedynie kwestia estetyczna. Niestety nie da się temu zapobiec w 100%, można podgrzewać szkło przed zalaniem lub używać bardzo miękkich wosków, niestety pomimo starań, gdy nastąpi zmiana temperatury wosk nadal może się odklejać.

Moja pierwsza świeca nie wyszła, czy mogę ponownie rozpuścić wosk? Tak, pamiętaj, aby nie podgrzewać ponownie zbyt mocno wosku. Trzymaj się niższej wartości temperatury podgrzewania.

Masz więcej pytań? Skomentuj post a my dołączymy pytania do wpisu.

Udostępnij tę treść

Zaloguj się, aby ocenić ten produkt

Ładowanie...